Дървена или пластмасова дъска за рязане - кое да изберем?
На въпроса, кой е най-важният атрибут в една кухня всеки професионален готвач или любител кулинар ще отговори, че безспорно това е кухненският нож. Това навярно е най-употребявания аксесоар от хората, които се грижат за приготвянето на храната. Всеки кухненски нож, обаче има нужда от верен партньор и това разбира се е дъската за рязане, кълцане, транжиране и обработване на хранителните продукти.
Дървени, пластмасови, бамбукови и дори такива изработени от специално стъкло - на пазара разнообразието е огромно. Как да направим своя избор? Някои специалисти препоръчват за различните продукти да се ползват дъски от различен материал. Разбира се това звучи като съвет, който може да ни струва цяло състояние.
Двата най-разпространени и универсални вида са дъските, изработени от естествена дървесина и тези от пластмаса. Доскоро беше разпространено мнението, че пластмасовите дъски са по-добри от чисто хигиенни съображения - те могат да се мият в съдомиялна машина. Последните проучвания обаче, доказват тезата, че в дългосрочен план дъските от дърво са реално по-надеждни и могат да се почистват по-добре.
Грешното схващане, че поради влакнестата си структура, дървените дъски не могат да се измият добре и това предполага лесно развъждане на бактерии по тяхната повърхност е оборено в последните научни изследвания.
Благодарение на това, че дървесината е по-мека и с дишаща структура, бактериите потъват под повърхността, където се обработва храната и неуспявайки да се размножават, те загиват. При пластмасовите кухненски блокове бактериите, по-често се откриват на самата повърхност, не зависимо колко старателно е била почистена.
Друго сериозно предимство на дървените кухненски дъски е че те доста по-издръжливи и по-дълго са годни за употреба при правилно третиране и съхранение в сравнение с пластмасовите. Това важи с пълна сила за дъските за рязане, които са изработени от по-твърдите видове дървесина - бук, ироко, череша, дъб, орех, меранти.
Дървената повърхност се надрасква по-трудно спрямо тази, направена от пластмаса. На практика тези дъски са по-щадящи и за вашите кухненски ножове, тъй като острието им се износва доста по-бавно. Също така има дървесина, която е известна с това, че не се поддава на гниене - като например африканското дърво меранти, което автоматично го прави и резистентна към бактерии.
Важно е да се знае, че дървените дъски за рязане трябва да се поддържат с много внимание и грижа. Задължително е да се измиват на ръка, с мека гъба и без абразивни препарати. Препоръчително е на определен период от време да се намазва със специално масло за дървени повърхности.
Накрая, но не и по важност стремейки се да живеем устойчиво, ние правим осъзнат и информиран избор относно продуктите в нашето ежедневие. Естествената дървесина,която се използва за дървените дъски е възобновяем природен ресурс. От друга страна пластмасата като материал е един от най-големите замърсители на природата, който не биоразградим.